Oddech

Czy wiesz, że można oddychać za mocno? Wiemy, że nadmierne objadanie się jest szkodliwe, nie służy nam także nadmierny wysiłek fizyczny a nawet za dużo snu. Okazuje się, że wielu z nas oddycha nieprawidłowo, czyli przez usta, za płytko (torem piersiowym), za często i do tego jeszcze wzdycha. Nadmierne oddychanie, czyli zbyt dużą ilością powietrza daje takie objawy, jak:, zmęczenie, zatkany nos i większa produkcja śluzu, spadek koncentracji, słaby sen, nadmierna potliwość, zimnie dłonie i stopy, ból gardła, kaszel, astma, alergia, przyspieszenie tętna podwyższone ciśnienie, skurcze mięśni oraz refluks, zgaga i wzdęcia. Nadmierne oddychanie jest nawykiem, a każdy nawyk można zmienić.

Oddychamy za mocno, bo przez usta. A co daje oddychanie przez nos? Przede wszystkim zapobiega przeziębieniom (wdychamy przefiltrowane i ogrzane powietrze). W jamie nosowej uwalnia się duża ilość tlenku azotu, który wraz z powietrzem przedostaje się do płuc, zwiększając pobór tlenu do krwi. Więcej tlenu dostaje mózg, a więc mamy lepszą koncentrację i pamięć. Tlenek azotu utrzymuje nieprzywierającą powłokę wewnątrz naczyń krwionośnych, co umożliwia swobodny przepływ krwi i zapobiega powstawaniu złogów cholesterolu i tłuszczu. Kolejną funkcją NO jest rozkurcz mięśni gładkich, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a one umożliwiają swobodny przepływ krwi, dzięki czemu ciśnienie utrzymuje się w normie.

Oddychanie przez usta może prowadzić do wielu zmian w naszym ciele, od niedotlenienia mózgu po nieprawidłowy wzrost szczęki i żuchwy, co powoduje krzywe zęby (!) i wady postawy (!). To dlatego ortodonci coraz częściej współpracują z fizjoterapeutami, bo okazuje się, że sam aparat ortodontyczny to za mało. Trzeba zacząć od zmiany nawyku oddychania i wprowadzić ćwiczenia wzmacniające ciało. Podczas zamkniętych ust język powinien lekko dotykać górnego podniebienia a nie leżeć na dnie jamy ustnej. Powoduje to (w wielkim skrócie) zmianę napięcia mięśni od jamy ustnej, po szyję, obręcz barkową, mięśnie tułowia, co w konsekwencji wpływa na ustawienie miednicy i prawidłową postawę ciała (!).

Tyle zmian w ciele dzięki oddychaniu przez nos !

Z ciekawostek – oddychanie lewą dziurką pomaga uspokoić i zrelaksować ciało i umysł a oddychanie przez prawą dziurkę pobudza i stymuluje.

Ja bardzo lubię ćwiczenie, które działa wyciszająco i relaksująco (np. przed ważnym zadaniem lub snem), harmonizuje pracę półkul mózgowych.

Zatykamy prawą dziurkę nosa i robimy wdech lewą dziurką. Zatykamy lewą dziurkę i robimy wydech przez prawą, a potem wdech również prawą. Zatykamy prawą i wydychamy lewą i tak dalej. Powtórzyć kilka razy, najlepiej 10.

A gdy chcemy szybko się uspokoić (i zapanować nad emocjami), to oddychamy z wydłużonym wydechem. Robimy wdech licząc do 4 a wydech licząc do 6 a nawet do 8. Takie oddychanie przełącza nas z trybu walki na tryb relaksacji. To oczywiście tylko jeden z przykładów oddychania, więcej pisze o tym P. McKeown w swoich książkach, które bardzo polecam.

Cdn.

Krystyna Jacków-Sowa

Oddech
Tagi: