Mózg

Już od dawna wiemy, jak funkcjonują różne narządy naszego organizmu, jednak mózg długo pozostawał tajemnicą. W ostatniej dekadzie, dzięki nowoczesnym badaniom, wiedza ta bardzo się poszerzyła. Jest ona potrzebna nam wszystkim, bo dzięki temu, że wiemy, jak działa mózg i jak to wpływa na naszą pracę i życie osobiste. To jak myślimy, co czujemy, jak postępujemy jak komunikujemy się z innymi zależy od funkcjonowania mózgu w danej chwili. Mózg bierze udział we wszystkich naszych działaniach.

Co lubi mózg?

 • Dobre odżywianie. Mózg zużywa aż 20 % dostępnej energii, czyli 1/5 posiłku zostaje wykorzystana przez mózg). Jedz tak, by dobrze myśleć Pamiętaj o regularnej dostawie „paliwa” :
 • jedz kalorie wysokiej jakości i nie jedz ich zbyt wiele
 • jedz „mądre” węglowodany (dużo błonnika)
 • jedz warzywa i owoce w różnych kolorach, by wzmocnić działanie przeciwutleniaczy
 • wybieraj tłuszcze z omega -3 (ryby, tran a dla wegan siemię lniane i oliwa)
 • mózg potrzebuje białka, nie zapominaj, że jest go sporo w strączkach, w orzechach i nasionach (np. sezamie)
 • gotując używaj ziół i przypraw zdrowych dla mózgu (kurkuma, cynamon, bazylia, tymianek, oregano, czosnek, imbir rozmaryn).
 • Woda. Mózg w 80 % składa się z wody. Dlatego odwodnienie jest bardzo niebezpieczne. Pij dużo wody i unikaj kalorii w płynach. Może być ciapła, najlepiej z cytryną. W czasie stresu, TERAZ, potrzebujemy trzy razy więcej wody!
 • Ruch. Przez miliony lat nasi przodkowie byli bardziej aktywni fizycznie, niż my jesteśmy dzisiaj. Powód był prosty: od zarania dziejów ludzie, aby zdobyć jedzenie i przeżyć, musieli się ruszać. W rezultacie, nie tylko nasze ciało zostało przystosowane do ruchu, ale także nasz mózg. Czy wiecie, jaki sport został uznany za najlepszy i najbardziej bezpieczny dla mózgu? Tenis stołowy! Co jeszcze poprawia naszą kreatywność i podnosi sprawność intelektualną? Żonglowanie. Polecam, naprawdę warto się tego nauczyć.
 • Sen. Ludzie śpią i śnią, aby oczyścić umysł przez uporządkowanie myśli i zdobytych informacji. W czasie snu dochodzi do wzmocnienia śladów pamięciowych. Gdy śpimy, nasz mózg pracuje. Porządkuje nabytą wiedzę a nawet umiejętności. By rozwiązać problem „muszę się z tym przespać”. W czasie snu wydzielają się też hormony: leptyna i grelina, które regulują apetyt. Udowodniono, że gdy jesteśmy niewyspani, częściej sięgamy po cukry proste.
 • Rozwój osobisty. Ucz się, czytaj, działaj, rozwijaj się. Miej wartości, marzenia i cele. Realizuj je. Popatrz, co da się zrobić i zrób to. Koncentruj swoje wysiłki na tym, na co masz wpływ (np. swoje zdrowie). Bądź odpowiedzialna za swoje życie.. Przyjrzyj się swoim nawykom, jeśli trzeba zmień je lub wypracuj nowe.

Jeśli lubisz, rozwiązuj sudoku, krzyżówki i inne zagadki umysłowe. To z pewnością lepsze, niż kolejne dołujące wiadomości w TV.

Na rozgrzewkę zagadka ode mnie: RĘKA, NOGA, WODA. Znajdź słowo, które ma coś wspólnego z każdym z nich. Napisz to w komentarzu.

 • Odpoczynek. Mózg, by efektywnie pracować, potrzebuje bardzo dużo energii, która wyczerpuje się w miarę jej używania. To wyjaśnia wiele codziennych sytuacji, np. spadku uwagi, gdy jesteśmy głodni lub zmęczeni. Potrzebne są więc przerwy, zarówno w pracy jak i w SZKOLE! Przerwa, to nie strata czasu, to inwestycja w swoją efektywność. Zrelaksowany umysł wzmacnia układ odpornościowy i obniża poziom lęku!
 • Dobry nastrój. Sprzyja lepszej pracy mózgu. Jak to osiągnąć? Twórz przyjazne i piękne otoczenie. Obudź zmysły. Baw się, graj w planszówki. Bądź ciekawa, mózg lubi nowości. Nakarm neurony. Przełam rutynę. Miej hobby i czas dla siebie. Chciałam napisać spotykaj się ze znajomymi, ale teraz lepiej zadzwoń do bliskich, porozmawiaj o czymś miłym.

To ty decydujesz, na czym się skupiasz. Jesteś wdzięczna za zdrowie, czy boisz się wirusa? To, na czym koncentrujesz swój umysł wzrasta, kształtuje twój mózg. Pamiętaj, masz wybór. Zadbaj o siebie, wtedy będziesz mogła zadbać o innych.

Krystyna Jacków-Sowa

Tło plik wektorowy utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com
Mózg
Tagi: