Jesteśmy stworzeni do ruchu!

Ewolucyjnie jesteśmy stworzeni do ruchu. Ruch jest naturalną częścią naszego życia.. Ostatnie badania pokazują, że „siedzenie jest śmiertelnie szkodliwe, porównywalnie z paleniem tytoniu”. Ale to było „przed wirusem”, co zrobić teraz, gdy każą nam zostać w domu i siedzieć na tyłku?! Gdy i tak wszystkie kluby są zamknięte? W trosce o nasze zdrowie nie spędzajmy całego dnia na siedząco! I nie chodzi tu o to, że dorobimy się dodatkowych kilogramów, chodzi o nasze zdrowie!

Aktywność fizyczna jest kolejnym czynnikiem poprawiającym funkcjonowanie układu immunologicznego. Zmienia skład naszej mikrobioty, redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny, ZWIĘKSZA WYDOLNOŚĆ UKŁADU KRĄŻENIA I PŁUC, poprawia działanie hormonów, ma wpływ na regulację ciśnienia, wpływa na lepszy nastrój, bo spala hormony stresu! Poprawia pamięć, uwagę i koncentrację!

Od czego zacząć? Od CHODZENIA. Nie zapominaj, PO CO MASZ NOGI! Wybierz się na CODZIENNY SPACER. Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od 2 kilometrów. Tyle może każdy. Potem coraz więcej. Systematycznie, to tworzy nawyk. Nawyk nie wymaga wysiłku (nawykiem jest m.in. mycie zębów – to jest łatwe). Codzienna aktywność to też lepszy sen i trawienie. Przekonaj się, że warto!

Wybierz ćwiczenia, które lubisz! Spacer, a może jazda na rowerze będzie lepsza? Znajdź coś, co będzie źródłem PRZYJEMNOŚCI. Może dawno nie skakałaś na skakance? Zacznij szybko skakać przez … 1 minutę, potem dłużej. Każdy może wygospodarować kilka minut na „przekąski ruchowe”. Baw się ruchem. „To nie tak, że przestajemy się bawić, bo jesteśmy coraz starsi. Starzejemy się, bo przestajemy się bawić”(George Bernard Shaw).

Brakuje ci siłowni? Weź dwie butelki z wodą i użyj ich jako ciężarków. Czekasz, aż zrobi się kawa? Porozciągaj się, podobnie jak podczas oglądania filmu. Wstań i idź, np. po wodę na reklamie. Masz schody? Nie zawahaj ich się użyć. Lubisz tańczyć, rób to. Zumba przed laptopem też jest ok. Regularność przynosi korzyści dla zdrowia. Niech RUCH będzie twoim LEKARSTWEM!

Cdn.

Krystyna Jacków-Sowa

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Jesteśmy stworzeni do ruchu!
Tagi: